DoporučujemeZaložit web nebo e-shop
Máme morčátko

 

 

 

Koupě morčete

Než si pořídíte morče, promyslete si následující otázky, aby se u Vás morče cítilo dobře a aby nebylo na obtíž ani Vám. Uvědomte si, že Vaše "ano, chci morče" může být závazek až na 8 let.

Alergie

Zjistěte si před pořízením morčete, zda nejste alergičtí na zvířecí chlupy. Mnohdy není alergie na srst, ale na seno, které je pro morče nutností.

Morčata jsou náročná na čas

Morčátka platí za zvířátka, která nejsou náročná na chov. Pokud se ale zamyslíte, zjistíte, že to není až tak úplně pravda.

Dvakrát denně musíte morčata nakrmit - nakrájet zeleninu a ovoce, dodat seno, vyměnit vodu.

Minimálně je nutné vyměnit podestýlku. Rohy, kde morčata vykonávají svoji potřebu je dobré čistit každý den, abychom zabránili šíření zápachu.

Morčátka je nutné pravidelně kontrolovat (prevence nemocí). U morčátka se nemoc většinou projeví až v pozdním stadiu. Čím dřív nemoc u morčete objevíme, můžeme začít s léčbou a morčeti bude zase dobře.

Morčátkům je nutné připravit výběh, nechat je proběhnout, výběh zase odklidit. Morčata nejsou čistotná, takže jakmile je "uklidíte" zpět do jeho vlastního bydlení, musíte uklidit stopy po výběhu - setřít loužičku, posbírat bobky, smést rozházené hobliny.

Rozhodněte se minimálně pro dvě morčátka

Morčata jsou společenská zvířata a pokud chováte jen jedno morče, hraničí to s týráním (extrémní výraz, ale pravdivý). Např. v Rakousku je zakázané chovat jen jedno morče zákonem.Člověk morčecího kamaráda nikdy nemůže nahradit. Přečtěte si tento článek K zamyšlení a popřemýšlejte, jaký život chcete svému zvířátku připravit.

Není takový rozdí v péči o jedno nebo dvě morčata. Minimální výběh pro dvě morčata je 120x60 cm. Pokud mají morčata k dispozici denně výběh, je možné i menší bydlení.

Pokud nechcete chovat dvě morčata potom si raději neberte žádné. Je dokázané, že jedno morče žije výrazně kratší dobu, než když má společníka. Říká se, že morče může steskem i zemřít. Není ani moc vhodné chovat dohromady jedno morče a jednoho králíka. Něco o soužití morčat a králíků se můžete dočíst zde. Pokud chcete morčata a králíky přesto chovat, pak prosím dvě morčata a dva králíky.

Máte zajištěné hlídání

Nastane čas dovolené, prázdnin nebo dalších příčin, proč se o Vaše morče nemůžete starat. Promyslete si proto raději dopředu, kdo se Vám o ně postará. Vyhnete se komplikacím na poslední chvíli, kdy už máte v předsíni sbalené kufry a víte, že morče s Vámi nemůže.

Měl by to být někdo, kdo se o Vaše morčata dokáže svědomitě postarat, má základní informace o chovu morčat a v případě potřeby pozná, že morče je nemocné a vezme jej k veterináři.

Náklady

U každého zvířete jsou nejvyšší pořizovací náklady - morče, bydlení, miska, napáječka, domek. Ale tím náklady nekončí. Je potřeba denně pořídit ovoce a zeleninu, koupit podestýlku, občas dokonce zajít k veterináři. Dlouhosrstá morčátka potřebují hřeben a na česání srsti. Je to jen stručný výpis, každý chovatel, který má doma norče, Vám řekne, že neustále přikupuje další věci, aby svému morčeti zpříjemnil bydlení nebo koupil něco na zub.

Základní informace

Pořídili jste si nějakou knížku o morčátku, koukli jste na internet? Ne? Tak to udělejte... Usnadníte začátek sobě i svému morčeti a vyhnete se zbytečnému trápení v péči o morče z neznalosti

 

 

Přivykání morčete na nový domov

Morče od chovatele nebo ze zverimexu

Morče od chovatele ...

Morče ze zverimexu ...

Ochočení

Konečně si malé morče, které se Vám vejde do dlaně, nesete domů. Máte pro něj připravené bydlení, seno už je na hromádce, čistá voda v napáječce, jablíčko a okurku jste taky nachystali.

Nebuďte smutní, že se Vás Vaše morče zpočátku bojí. Dostalo se do cizího prostředí, necítí svoji maminku ani sourozence. I když je to těžké, neberte moc první den morče do ruky a nechejte ho zvyknout si na nové prostředí. Povídejte si s morčetem, aby si zvyklo na Váš hlas. Nedělejte rychlé pohyby, abyste morče zbytečně neděsili.

Postupně zkoušejte Vašemu morčeti nabídnout kousek okurky nebo jablíčka nebo něčeho, co má rádo, z ruky a trpělivě čekejte, až k Vám opatrně, malými krůčky přijde. Uvidíte, že jakmile to zvládne poprvé, bude to potom stále snazší.

Nedoporučuje se dávat morčeti na začátku domeček, protože by tam bylo pořád zalezlé. Nechte ho přes den bez domku, ten můžete morčeti do bydlení postavit vždycky na noc. Až si morče ochočíte, měli byste mu ale úkryt v podobě domku umožnit.

Postupně také zjistíte, zda Vaše morče má rádo mazlení a hlazení nebo ne. Pokud vidíte, že je na Vašem klíně nespokojené, berte si ho raději kratčeji a častěji. Pokud si u Vás spokojené hoví, máte umazlené zvířátko, které se těší na Vaše pohlazení.

Zapojení morčete do skupiny

Obecně lze vytvořit skupinky samička-samička, samička-sameček, sameček-sameček, samička-kastrát.

Hned zpočátku bych Vás ráda upozornila na obvyklý mylný názor, že není možné spolu chovat dva samečky. Možné to je za dodržení určitých opatření. (více níže).

Nebojte se ke svým morčatům přidat i starší morčátko. Pokud dáte morčatům potřebny čas k seznámení, budou spolu vycházet.

Samozřejmě, existují výjimky, ale těmi byste se neměli nechat odradit.

Tipy pro začlenění nového morčete do skupiny

Morčata žijí ve svém přirozeném prostředí v koloniích - k jednomu samečkovi patří asi 20 samiček. V každé skupině existuje hierarchie, kterou si morčata mezi sebou určují hlasovými projevy a svým pachem. Pokud chceme chovat několik morčátek společně doma, musíme dbát na to, aby se spolu snášela.

Dáme-li k sobě dvě cizí zvířata, proběhne vždycky ten samý rituál - pozorují se, očichají a určí si tím postavení v hierarchii. Může dojít i k drobným bojům, do kterých bychom neměli zasahovat, pouze pokud hrozí, že dojde ke vážným zraněním. Jsou to spíše výjimečné případy, protože ve skupince se většinou najde někdo, kdo ustoupí a někdo, kdo si prosadí svoji sílu.

Nedávejte morče přímo ke stávajícím morčatům (do klece, výběhu, ubikace). Bitka je potom téměř naprogramovaná. 

Nechejte morčata navzájem zvyknout si na svůj pach. Můžete je nechat seznámit na neutrálním území nebo si je vzít k sobě na klín, aby se mohla morčata očichat nebo můžete nováčka nechat několik dní např. ve vlastní kleci, "v čichovém dosahu" ostatních.

Když už nové morče sedí v kleci s ostatními, umožněte jim dostatek úkrytu a domečků. Obecně by se dalo říct, že kolk morčat máme, tolik bychom měli mít domečků nebo alespoň stříšek pro schování, aby si morčata navzájem mohla jít z cesty.

Pokud máte pocit, že se nové morče do skupinky ještě optimálně nezačlenilo, rozdělte krmení do několika míst, aby "domácí" morčata "cizí" morče od krmení nevyháněla.

Pořadí ve skupině nechejte na morčatech a do případných bojů nezasahujte. Morčátka většinou rychle poznají, kdo bude šéf a slabší to akceptují. Pokud jsou boje natolik silné, že jsou morčata zraněná do krve, zkuste je na několik dní oddělit, a potom začněte se seznamováním znovu od začátku. Pokud to přes to nepůjde, smiřte se s tím, že se morčátka nesnesou a musí bydlet samostatně.

Pokud už jednou morčata máme ve skupině, měla by tak i zůstat. Neustále rozdělování skupiny pro morčata představuje stres.

Když se morčata znají ve výběhu a nic nenaznačuje tomu, že by se chtěla prát, můžeme je přesunout do klece / ubikace. Ta by měla být čistá a také, pokud možno, přestavěná, aby i pro domácí morčata bylo všechno nové a zajímala se spíše o prozkoumání skoronového bydlení než o nového spolubydlícího.

Sameček - sameček

Je možné chovat skupinky nekastrovaných samečků, i když spousta chovatelů mluví proti. V německu nebo Rakousko je tento způsob chovu velmi rozšířený. Vůdčí pozici získá nejsilnější samec a všichni ostatní jsou ve vztahu k němu jako samičky.

Doporučuje se, aby sameček, který žije s jiným samečkem, se nikdy nedostal k samičce, potom by se jejich klidné soužití mohlo změnit a samečci by se mohli začít mezi sebou prát.

Z vlastní zkušenosti zatím můžu spolužití samečků doporučit, dala jsem k sobě vouměsíčního a čtyřměsíčního a od začátku spolu vycházeli líp, jak samičky. Nyní jsou oba u samiček, ale určitě je k sobě alespoň zkusím dát na další spolužití, protože jsem se setkala s názorem, že samečci spolu opět mohou bydlet (bez šarvátek), i když se vrátili z krytí.

Pokud další spolužití nebude možné, budou muset bydlet odděleně.

Samička - samička

Může to vypadat, že v tomto soužití nevládne žádná hierarchie, ale opak je pravdou. I ve skupině samiček můžem pozorovat boje vůdčí pozici. Většinou nedojde k žádnému zranění. Zvířata reagují na věk a také březost. Čím bližší je postavení dvou jedinců, tím déle trvá, než si ve skupině najde každý svoje místo.

Pokud do skupiny přidáme mladou samičku, obvykle nedojde k obtížím, protože nováček je zvyklý na svoje nízké postavení. Jestliže ale ve skupině žijí další mladě samičky, může dojít k bojům mezi nimi.

Z vlastní zkušenosti mohu říct, že vytváření postavení mezi mými Žofkami bylo "nekrvavé", ale zato velmi zdlouhavé. Když konečně st. Žofka pochopila, že ml. Žofka o její vůdcovské postavení nestojí, shodou okolností přibyly další dvě mladé samičky a důvod k nesrovnalostem byl hned na světě. St. žofka okamžitě začala doslova terorizovat všechny tři spolubydlící a situace se vyhrotila asi po 2,5 měsísích, kdy jim okousala srst. Skončilo to tak, že st. Žofka nyní bydlí sama a Odessa, Cathy a ml. Žofka spolu - a je to ke spokojenosti všech.

Je možné, že st. Žofka, když žila si půl roku sama, si na to tolik zvykla, že žádnou společnici ani nepřála. Naopak Cathy s Odessou byly zvyklé na chov ve skupině a ani ml. Žofce další samičky nevadily.

Od spolužití samička-samička rozhodně neodrazuji, spíš chci poukázat, že nemusí dojít ke snášenlivosti, pokud jedna samička žila delší dobu sama.

Samička - kastrát

Toto spojení by mělo být nejvýhodnější kombinace, pokud právě neusilujeme o chov. Samečka však smíme kastrovat nejdříve v 9 měsících, jinak by se ve skupině neprosadil.

Samička - sameček

Samička má říji přibližně každých 14 dní a pokud by se samečkem žila standartně, byla by neustále březí a to by ji velmi vysilovalo. Doporučuje se samečka a samičku dávat k sobě jen v případě, že si přejeme mláďata. Před porodem rozhodně musíme samečka oddělit, aby samičku hned po porodu znovu nenakryl. Doporučuje se nechat samičce asi 2 vrhy za rok.

 

 

  

Krmení    

Chování    

Březost a porod    

 

 

 

Vytvořeno službou WebSnadno.cz  |  Nahlásit protiprávní obsah!  |   Mapa stránek