Založit novou webovou stránku nebo e-shopChci nový web
Start

 

  

Potvrzení o registraci naší CHS jsem obdržela 2.3.2007.

Jsem členem Základní organizace chovatelů morčat a jiných drobných hlodavců.

Název jsem si vzala z našeho úsloví žofovila, což představovalo bydlení pro naše dvě holky - mazlíky ze zverimexu - Žofku a Žofku. Vila pro Žofky, tudíž žofovila. :)

Webové stránky mé CHS průběžně aktualizuji a brzy se dočkáte i dalších informací, které jsou dosud rozpracované. 

V současné době se chci věnovat chovu coronetů v barvě červeno-bílá  a zlatá aguti - bílá. 

     

 

 

   

5.12. Žofovila má nový kabátek. Z prosklené přední stěny z dvojitého skla jsem prostě unešená!! Musím co nejdřív nafotit a aktuální obrázek dát sem na stránky. Žofky i Nežofky :) se mají jako v bavlnce. Zima jen určitě není, protože zvedavě koukají ven a nejsou celý den schované v domku.

4.12. Z minulkých dnů mám špatné zprávy. V sobotu, 17.11. jsem si všimla, že Merlin, Camp a Xirda jsou vyhublí na kost, přitom dva dny zpátky byli v pořádku a jako obvykle mě vítali při krmení. Merlinek svůj boj i přes dokrmování v neděli, 18.11. vzdal a Xirda na tom byla hodně špatně další tři dny. Merlinka je mi moc líto, protože na to, jak byl v naší CHS krátce, se uměl pěkně hlásit o seno a travičku a velmi rychle si na mě zvykl. Moc netuším, co to bylo, protože celá "infekce" proběhla hrozně rychle. Moc mi pomohly stránky CHS Velvet, kde je podrobně a přehledně popsané vše, co s dokrmováním morčat souvisí.

Xirda s Camp mi dělaly radost, protože ochotně jogurt s glukopurem polykaly a den ode dne sílily. Dnes mě už zase všichni ochotně vítají při krmení a já doufám, že se z nemoci dostaly. Hlavně že to zvládla i malá Deli, která mohla být riziková z důvodu, že jí nebyl ještě ani měsíc. Žofka a Žofka neměly žádné příznaky nemoci a Mikeš byl taky relativně v pořádku.

Po diskuzi s CHS Galaxie morčat jsem se dozvěděla, že to mohla být kokcidióza. Rychlý průběh nemoci a nahrbený hřbet tomu mohly odpovídat. Preventivně nyní přidávám do vody kapku octa a všechno se zdá být v pořádku. Morčíkům nakyslá voda ani nevadí, spíš se mi zdá, že jim víc chutná. Kokcidie jsou bakterie, které mají morčata ve střevě normálně, ale chorobně se nemoc projeví při oslabení.

31.10. Tak už taky vím, jaká bezmoc to je, když z ničeho nic umře morčátko. Včera v noci jsem přišla o Bobíka, sympatického, veselého a komunikativního červenobílého coronetíka. Bobíku, pozdravuj v nebíčku Aramiska. Byla jsem tak ráda, že ses mi vrátil, ale dlouho jsem se z tebe těšit nemohla. :(

30.10. V neděli v noci porodila Campanelka jednoho klučíka. S barvičkou se budu muset poradit. Zároveň bohužel potretila Xirda svoje dvě miminka. :(

7.10. V sobotu odcestovala Odessa.

A v neděli jsme začali se zimními úpravami Žofovily. Bude ještě potřeba více zateplit, ale jako předzimní start dobré. :) V přízemí bydlí Žofka a Žofka. Druhé patro mají k dispozici Xirda, Cecilka a Camp, ve třetím patře bydlí Merlin a úplně nahoře Mikeš s Bobíkem.

29.9. Kačenka a Odesska jsou prodané a čekají, až se přesunou do nových domečků.

Camp a Xirda vypadají těhotně, miminka čekáme koncem října / začátkem listopadu. Bohužel je asi březí i ml. Žofka, jedná se o neplánované spojení s Merlinem, který mi pár dní potom, co jsem si ho přinesla, utekl za ml. Žofkou a zřejmě v pravý čas. Žofinka je zkušená maminka, tak si poradí, ale pro příště budu muset všechny kluky líp zabezpečit.

20.9.  Začínám doplňovat německou verzi.

1.9. Máme novou posilu chovu - samičku Campanellu Eleonora a samečka Merlina Avalon - z CHS Von Heinz. Jsou to krasavci a protože Campanellka má akorátní čas na miminka, bydlí už asi 14 dní spolu. Zatím si nechávám i Cecilku z mého vrhu C, která se mi moc líbí a chtěla bych ji zkusit v chovu.

30.8. Do fotogalerie jsem přidala odkazy na tipy na bydlení pro morčátka.

24.8. Nový vzhled stránek. Martin je psychicky připravený na to, že k nám přibudou dvě nová morčátka. Jakmile bude vše aktuální, určitě to napíšu do novinek.

23.8. Aktualizace prodeje 

18.8. Z domu už jsou všechna Áčka a Bobo jako poslední půjde k nové majitelce 23.8. Hned je v Žofovile víc místa.

25.7. Včera se ml. Žofce narodila miminka. Jsou to dvě šeltičky (Cipísek a Cácorka) a jeden coronet (Cecilka). Trochu se mi nezdají ouška, tak uvidíme. Jinak jsou ale kouzelní!

Doplnila jsem Xirinku mezi Naše morčátka a aktualizovala prodej.

15.7. Tak Bibinka to vzdala, dopoledne jsem ji ještě zkoušela přikrmovat, ale odpoledne už nechtěla polykat a večer umřela. Je to škoda, byla sice slabší, ale nezdálo se, že by měla nějaké nedostatky. :(

14.7. Přidané fotky Béček-Kačeňátek, více v Prodeji.

13.7. Pátek třináctého byl u nás šťastný den, Kačenka konečně porodila - 2 kluky, 1 holčičku a jedno mimi se narodilo mrtvé.

12.7. Aktualizovaný prodej a přidané fotečky Áček-Odessátek. Více v Prodeji.

7.7. Upravila jsem plánované odchovy. Už jsem rozhodla o jménech Odessátek - jsou to holčičky Amálka, Ariel, Alenka a klučík Alonso. Všichni jsou předběžně zamluvení. Fotečky dodám co nejdřív.

25.6. Máme Odessátkáááá!! Asi tři holky a jeden kluk. Narodili se dnes kolem 16:15 hod.

12.6. Kačenka je pravděpodobně březí a vyrostla do krásy - na srsti jsou poznat předci z Kanady.

8.6. Odesska utěšeně přibývá (už nabrala 200 g) a hmotností přírůstek 60 g je vidět i u Kačenky.

5.6. St. Žofka si nedá a nedá pokoj. Spolubydlení v míru a pokoji netrvalo ani týden a z Odessky je už místo coroneta opět crested. Nebude jiná m ožnost, než dát Žofku na samotku a Odessce dopřát nějaký ten vit. H, aby jí srst opět narostla.

31.5. Dobrá zpráva - st. Žofka se opět snáší s ostatními!! Bydlí teď s březí Odesskou a ml. Žofkou.

Holky se z přízemí Žofovily naučily samy chodit na balkon. To se mi to balkonové venčení pěkně vrátilo... :) Ale je fakt, že na balkoně není jediný bobeček nebo loužička - na záchodek se vždycky vrátí do vily.

29.5. Přidané fotky z výstavy v Olomouci.

27.5. Včera neustál Aramis cestu z výstavy v Olomouci, a i když jsme se mu snažili pomoct, neměl sílu spolupracovat.  Bude mi moc chybět, spolu se st. Žofkou patřil k mým favoritům.

23.5. Přidané fotečky našich morčátek a plánovaných odchovů

15.5. Aktualizace stránek a plánovaných odchovů. 

14.5. O víkendu jsem pozorovala Odessku a vypadá to, že je březí!! Tak ať miminka pěkně rostou. :)

7.5. Od včerejška je spolu Cathy a Mikeš, protože Kačenka dosáhla hranice 600 g. Na to, jaký byl Mikeš knedlíček, když bydlel sám, tak výrazně ožil. Možná byl taky na samotce smutný, že mu zmizel Aramis za Odessou.

16.4. Oficiálně zveřejněná adresa stránek.

16.4. Od soboty bydlí starší Žofka sama. Natolik útočila na malou Cathy i ml. Žofku, že jsem se na to nemohla dívat. Dostane pár dní samotky, potom ji zkusím vrátit, už to tak jednou fungovalo, když si chtěla přivlastnit miminka ml. Žofky. Pár dní byla ve vlastním, a pak se zase všichni snášeli.

U morčíků od Birgit se začínáme plácat v nemocech, přivezli si asi svrab. Aramis už je ok, ale onemocněl Mikeš a nezabral u něj Ivomec, tak zkusíme ještě Medivet proti plísni. Pravděpodobně svrab se na ouškách ukazuje i u Cathy. Obě Žofky i Odessa jsou zatím v pořádku.

10.4. Odesska má dnes 8 měsíců, takže jsem se rozhodla seznámit ji s Aramiskem. Oba budou nyní bydlet v přízemí, Žofky a Cathy budou v 1. patře a Mikeš začal obývat 2. patro. Aramis měl ze slečny ohromnou radost, jen Odessa nesdílela jeho nadšení a jeho vrkání a vlnění kolem sebe naprosto ignorovala. No, mám-li být upřímná, tak kvičela, běhala po přízemí a vyhazovala zadečkem. Večer se už uklidnili oba a svorně zelehli do domečku.

Starší Žofka se činí a během týdne spolehlivě okousala srst všem svým spolubydlícím. Jsem z toho nešťastná zvláště u Odessy, která měla krásnou hustou srst. Jestli to takhle půjde dál, bude muset jít st. Žofka na samotku.

5.4. Začala jsem tvořit novou verzi stránek

2.4. Na výstavě ve Velkých Pavlovicích byl úspěšně registrován Mickey Jižní Slunce. Další morčátka mám v plánu nechat registrovat na výstavě v Olomouci.

2.3. Oficiální potvrzení o zřízení naší CHS Ze Žofovily. Tipy pro chov morčat - Než si pořídíme morče

1.3. Přidala jsem první odkazy do fotogalerie

26.2. Včera jsem si k Birgit Eitelberger (CHS Von Edelberg) do Wulkaprodersdorfu, Rakousko jela pro tři morčíky, kteří budou patřit do mé CHS.

                                       

                                                                                 Cathy, 3 měsíce               Odessa, 6 měsíců              Aramis, 3 měsíce

V Rakousku jsem získala kontakt na Birgit Eitelberger, která má CHS Von Edelberg. Vyměnily jsme si několik mailů, vybrala jsem si zvířátka a v neděli, 25.2.2007 nastal ten velký den, kdy jsem si je jela vyzvednout.

Nyní jsem už zpět po výletě do Wulkaprodersdorfu. Ráda bych se s Vámi o svoje zážitky podělila. Cesta byla náročná, ale dala se zvládnout a odměnou mi teď jsou tři rakouská morčátka - černobílý sameček Aramis, černobílá samička Odessa a červeno-bílá samička Cathy. Všichni jsou plemeno coronet.
 
Byla jsem domluvená s kamarádkou, že pojede se mnou jako navigátorka, ale v neděli v pět ráno se změnily všechny plány, když mi psala, že manžel jde na operaci se slepým střevem. Martin se mnou jet nechtěl, tak jsem se spíš na truc vydala sama. Nádrž byla plná, jídlo na cestu nachystané, Tedík s Maxem v kufru a pasy jsem měla taky nachystané. V 7 hod jsem vyjela. Nebyl žádný provoz, na hranicích jsem byla za 40 minut a pak pokračovala dál do vnitrozemí.
 
Až do Hainburgu bylo vše bez potíží a zádrhelu. V Hainburgu jsem se vydala nejprve špatným směrem, což jsem zjistila v první následující vesnici. Otočila jsem se a jela druhým směrem až do Eisenstadtu. Tady nastal šok, když jsem zjistila, že Wulkaprodersdorf, kam jsem chtěla jet, není na mojí mapě. To jsem si na benzínce vůbec nezkontrolovala. Nezbylo než se ptát, kudy mám jet vlastně dál. Trochu jsem ještě zazmatkovala, když jsem se málem dostala na dálnici, která by mě dovedla na Vídeň, ale včas jsem se ještě stihla otočit, i když úplně podle předpisů to taky nebylo. A pak jsem konečně viděla ceduli s Wulkaprodersdorfem. Dokonce i Birgitinu adesu jsem našla jako kdybych jela na jisto.
 
Měla jsem štěstí, že Birgit byla na zahradě a hned jsem si ji odchytla. Ukázala mi hned moje vybrané zrůďáčky, jak Martin říká morčatům. Jsou ve venkovním bydlení, což je super, když já je mám svoje morčíky celý rok také venku. Nemusím tak řešit do jara náhradní bydlení v bytě. Bylo tu snad 30 nebo 40 morčat, jednak mlaďoši a jednat senioři v důchodu.  Pak jsem šla ještě obhlídnout zbytek morčat (dohromady jich má asi 250), která bydlí v podkroví. Opravdu - celé podkroví bylo plné výběhů pro morčata, až zrak přecházel. Ukazovala mi jedno za druhým, to je matka toho a toho, to je otec toho a toho - za chvíli jsem měla hlavu jak balón a nevěděla, jestli vůbec ty moje tři vlastně chci. :) Povídaly jsme si u morčat určitě hodinu a půl a před tím, než jsem jela domů, jsme ještě udělaly asi půlhodinovou procházku se psama - mají jednoho ovčáka, jezevčíka a křížence. Jezevčík se moc líbil Maxovi, krásně se honili a hráli si spolu. Na procházku nám zrovna vysvitlo i sluníčko, takže se šlo moc hezky.
 
Pak jsem už jed nová morčátka usadila v bedýnkách do auta a mohla jsem vyrazit zpět. Dohromady jsem ujela 500 km, tam mi to trvalo 3,5 hodny a doma jsem byla za 3 hodiny. Unavená a spokojená, že se výlet vyplatil.
 
Nová morčata jsem nejdřív nechala na balkoně, aby je ti moji mohli cítit nejdřív na dálku. Starší Žofka se hned natahovala dolů, kdo to tam je.
 
Nejdřív jsem dala k sobě kluky. Mikeš nového kamaráda nejdřív očuchal a vzápětí svorně zmizeli v domečku.
 
Holkám jsem domek nejdřív zacpala, aby tam hned neprchly, když jich je víc. Nevěděla jsem, co starší Žofka bude na nové spolubydlící říkat. Očuchala si je, bílo-červená samička Cathy seděla bojácně v koutě, černo-bílá Odessa si s ní povídala. Pak se pustily do trávy, co jsem jim z Rakouska přivezla. A když bez hádek a kousání všechny 4 zmizely v domečku, oddechla jsem si, že mě starší Žofka mile překvapila a spolubydlení bude k radosti všech zúčastněných.
 
Druhý den ráno jsem je hned ráno spěchala zkontrolovat. Všechno seno bylo pryč, holky dřepěly svorně v domku a  kluci taky, takže noc přečkali v pohodě. Ještě že jsem si pro ně stihla včera zajet za sucha, když teď vidím ten sníh venku.
 
U Birgit jsem v neděli udělala pár foteček, jak je zpracuju, tak je sem dodám. Detailně nafotím i nové přírůstky.

23.2. Tipy pro chov morčátek - K zamyšlení (ještě dodám obrázky)

21.2. Přidala jsem informace o morčíkách z Rakouska od Birgit Eitelberger, které si v neděli pojedu vyzvednout. Je to bílo-červená samička, stará 8 týdnů a černobílý sameček, u kterého věk nevím, ale tipuju tak půl roku. Ale je kouzelný a neodolatelný a prostě ho musím mít. :) Pak ještě váhám nad černobílou půlroční samičkou. Více by se mi sice líbila ta jednoroční, ale možná by byly bitky se starší Žofkou. Jestli si ale domů přivezu dvě nebo tři morčátka se rozhodnu až na místě.

          Včera jsem morčíky vážila a Mikeš za poslední týden přibral 60 g, takže co je u nás, musel celkově přibrat aspoň o 150 - 200 g (bohužel jsem ho nezvážila, jak jsme ho přonesli). Má teď krásných 460 g. Obě holky se drží na 820 g.

15.2. Tipy pro chov morčat - krmení

12.2. Poprvé dnes proběhlo vážení. Morčátka teď budu vážit a kontrolovat pravidelně.

11.2. Žofovila je hotová a funkční. Časem dojde ke změnám, ale momentální provoz nebrání spokojenému bydlení Žofek a Mikeška. Holky hned vyzkoumaly průchod ze třetího do druhého patra a Mikeš poprvé sám od sebe (po 14 dnech) vylezl z boudičky a seno chroupal venku.

         Zvířátka dneska dostala poprvé naklíčené obilí a moc jim chutná. Tip jsem našla na stránkách CHS Pod Hradem. Více v sekci krmení.

         CHS Waikiki - Zombie k prodeji není a Jasmínka má už 10 měsíců a ještě neměla první vrh. Nechat ji nakrýt až teď je riskantní. Ptala jsem se, jestli není k prodeji černobílá Meggan nebo Kasiopea. jsem zvědavá, jakou dostanu odpověď.

8.2. Objevila jsem stránky CHS Terra Puncata, kde je možná k dispozici zlatá aguti šeltička nebo coronetka a CHS Waikiki, která částečně ruší svůj chov a má nádhernou červeno-bílou Jasmínku a červeno-bílou s černou Zombie. Psala jsem jim mail, morčinky jsou zatím v jednání.

7.2. Tipy pro chov morčat - začala jsem popisovat celoroční bydlení morčat venku

6.2. Dneska ráno při krmení Mikeš poprvé hvízdal na šustění senem. Mám z toho velkou radost!! Pravidelně ho chovám, aby se pěkně ochočil, a když ho "lovím" z boudičky, ani už neprchá před mojí rukou jako dřív. Bude určitě komunikativní.. :) .. protože si s holkama povídá i při jejich pravidelném venčení. Mají teď pár dní pauzu, protože v místě výbehu stojí rozestavěná žofovila, ale brzy se dočkají.

5.2. Naše morčátka - přidané informace o Žofce a Žofce a také Mikeškovi (ještě dodám obrázky)

4.2. Naše morčátka - tabulka na váhové přírůstky hmotnosti a kontroly hmotnosti

       Začali jsme se stavbou Žofovily. Bude to zatím třípatrová skříňová ubikace, dvě patra budou pro holky, v přízemí bude bydlet Mikeš. Martin se do toho pustil s elánem a za odpoledne bylo hotovo. Druhé a třetí patro bylo spojené odpadní rourou - husím krkem (100 mm). Z balkonu jsem přinesla holky na zkušební provoz. Rozmístila jsem jim po ubikaci travičku a okurku a holky začaly běhat, čmuchat a prozkoumávat.

       Velký úspěch sklidila i trubka. Bohužel jen do doby, než se mladší Žofka nevydala na průzkum shora a starší Žofka zdola. V polovině se potkaly a ani jedna nechtěla ustoupit. Korunu tomu nasadil Martin, když k nim horem poslal ještě Mikeška. Ten jediný se dokázal ovšem v rouře otočit. :) Začali jsme do roury klepat a do Žofek šťouchat, ale bez úspěchu. Nakonec nezbylo, než rouru rozřezat a budeme muset koupit novou, větší. :))

        Nato, jak Martin morčata moc nemusí, jsme se tentokrát opravdu pobavili.

1.2. Obecně o morčátkách - rasy morčat, základní informace o morčátkách, spolužití morčat a králíků

30.1. Začala jsem vytvářet stránky CHS Ze Žofovily a sháním samičku šeltie nebo coroneta v červeno-bílé barvě

29.1. Zaplatila jsem členský příspěvek a vypsala přihlášku pro založení vlastní chovatelské stanice. Večer jsem s Martinem jela do CHS Jižní Slunce pro zamluveného samečka Mickeyho. Jak můžete vidět na fotce, je červený s bílou a je to coronet. No prostě krasavec.

Tuhle krásnou fotečku mi poslala Lucka V. z CHS Jižní SLunce, když jsem se rozhodovala, zda si Mikeše koupím

 

 

  

TOPlist
Vytvořeno službou WebSnadno.cz  |  Nahlásit protiprávní obsah!  |   Mapa stránek