DoporučujemeZaložit web nebo e-shop
Tipy pro chov morčat

   

Celoroční chov morčat venku

Hned zpočátku bych ráda řekla, že existují dva názory na celoroční chov morčat venku. Jeden názor říká, že morčátka musí ze svých letních obydlí, jakmile teplota poklesne pod 10° C. Druhý názor říká, že morčátka mohou bydlet venku celoročně. Zde je nutné dodat, že pouze za splnění určitých podmínek, které zmíním později.

 

Chovatelé, kteří mají svoje zvířátka v bytě mohou s mými názory nesouhlasit, ale po vlastních zkušenostech si stojím za názorem, že morčata chovaná celoročně venku nestrádají a jsou spokojená.

 

Na podzim 2006 jsem poprvé morčata neschovala domů a rozhodla jsem se je nechat bydlet na balkoně i přes zimu. Samozřejmě jsem před konečným rozhodnutím trávila hodiny na internetu, hlavně na německých stránkách, a hledala pro a proti. V té době jsem měla dvě zverimexové samičky, šeltii a amerického cresteda, a během léta jim zvětšila výběh, takže nemusely bydlet v relativně stísněné kleci. Přišlo mi škoda, zmenšovat jim výběh, protože se stěhují do bytu. Naštěstí jsem na internetu našla ubezpečení, že pokud jsou morčata  zvyklá na venkovní prostředí od jara, na zimu se patřičně přizpůsobí a dokonce jsem viděla fotky, kde morčátka běhala po sněhu.

 

Je pravda, že zima 2006 byla spíše mírná, ale musím říct, že i tak obě morčinky nestrádají. Den netráví zalezlé v izolovaném domku, ale běhají po výběhu a pokud jsou zalezlé, vždycky mě přijdou přivítat, když se u nich objevím. Dokonce krátkosrstá Žofka je otužilejší a z venkovního bydlení se raduje víc, než dlouhosrstá Žofka. Jediné, čeho jsem si všimla, když byly velké mrazy, netkly se sena, které bylo v jesličkách mimo zateplený domek. Jakmile jsem ho dala dovnitř, bylo vše v pořádku. Dočetla jsem se potom, že morčata nežerou, pokud je velké teplo nebo velká zima.

 

 

Než se rozhodnete chovat morčata celoročně venku, popřemýšlejte o následujícím:

- kontakt mezi morčetem a člověkem je omezený (při velkých mrazech)

- jsem ochotný-á  v mrazu / dešti / větru krmit morčátka, čistit výběh, dodávat čerstvou vodu (v zimě několikrát denně), umývat misky, kontrolovat a mazlit se s morčíky?

Když jsme se rozhodli chovat morčata celoročně venku:

- morčata je možné chovat celoročně venku, protože jim venkovním chovem na zimu zhoustne srst

- morčátka, která venku nikdy nebyla, musíme zvykat postupně. Zejména prudký přechod na zelené krmení může způsobit průjem. Morčátka by měla ven přijít až v době, kdy pominou noční přízemní mrazíky. Zpočátku postačí, když budou morčata venku jen několik minut / později několik hodin.

 

Zimní bydlení

Jaká morčata mohou přezimovat venku

- pro venkovní bydlení musí být minimálně dvě morčata, ideální jsou čtyři, aby se vzájemně zahřála

- přezimovat venku mohou jen zdravá morčata. Březí samičky a nemocná zvířata je lepší přenést domů, a potom je v chladné místnosti postupně zvykat na návrat do venkovního bydlení (teplotu postupně každý den snižovat)

Vybavení zimního bydlení

- protože jsou morčátka velmi náchylná na nachlazení, pokud v zimě bydlí venku, nesmí se přenést do teplého bytu / domu. Hrozí nebezpečí nachlazení při jejich vrácení do venkovního bydlení.

- ve venkovním bydlení musí mít morčátka k dispozici dobře zateplený domek, kde se nesmí srážet voda, protože vlhkost může způsobit nachlazení a další onemocnění dýchacích cest. Domek je nutné vystlat vysokou vrstvou podestýlky a přidat seno na zachumlání. Pokud jako podestýlku používáme jen seno, začne brzy zapáchat. Čistit domek musíme každé 3-4 dny, abychom maximálně zabránili vzniku vlhkosti.

- zateplený domek je nutné vytvořit na míru počtu morčat, aby nebyl příliš velký a zvířátka si ho zvládla „zadýchat“. Výška by neměla přesáhnout 30 cm.

- zateplený domek by neměl by stát přímo na zemi, ale např. na polystyrenu nebo alespoň ve vzduchu na nožkách

- doporučuje se měnit vybavení zimního výběhu, protože morčátka uvítají změnu a bude je to lákat ze zatepleného domku. Budou prozkoumávat okolí, budou se pohybovat a tím se i zahřejí.

Krmení v zimě

- krmit je nutné v několika menších dávkách. Musíme si dát pozor hlavně na ovoce a zeleninu, kterou podáváme čerstvou, protože může zmrznout a u morčátka to může způsobit střevní potíže

- vodu v miskách a napáječkách je nutné několikrát denně měnit. Je možné do vody kápnout několik kapek oleje, aby voda nezamrzla tak snadno

- aby morčátkům nebyla zima, musí mít možnost se proběhnout, a tak zahřát

- morčata musí být každý den kontrolovaná – prevence nemocí

 

Venkovní výběh

Pro morčátka, která jsou sice chovaná v bytě, ale chceme jim podle možností nabídnout možnost pohybu na trávníku

- výběh by měl být s možností přesunu, abychom zabránili nadměrnému znečištění trávníku

- výběh musí být pevný, aby odolal zvědavým morčátkům i možným náporům větru

- nikde nesmí být ostré hrany nebo špice drátů

- výběh musí být shora krytý – ochrana před ptáky, psy a kočkami

- morčata musí mít možnost stínu – domeček, natažená plachta

- výběh nesmí stát v průvanu

- při špatném počasí (déšť, vítr, chladné počasí) bychom morčata měli raději přesunout do domu. Výjimka je v případě, že mají možnost úkrytu v suchem domku. V žádném případě nemůžou ležet v mokrém!

 

 

K zamyšlení   

Spolužití morčat a králíků  

 

Vytvořeno službou WebSnadno.cz  |  Nahlásit protiprávní obsah!  |   Mapa stránek